شماره تماس: 03132920000
توجه:قیمت اعلامی محدود قیمت می باشد.برای دریافت قیمت اصلی تماس بگیرید.
ساعت کاری: هر روز ساعت 9 الی 17
توجه:قیمت اعلامی محدود قیمت می باشد.برای دریافت قیمت اصلی تماس بگیرید.

وبلاگ

طول هر شاخه‌ی تیرآهن

طول هر شاخه‌ی تیرآهن

تیرآهن به عنوان یکی از اجزای حیاتی و اساسی در زمینه خانه‌سازی و ساخت و ساز، به دلیل ویژگی‌های خاص خود، در دسته‌بندی‌های گوناگونی قرار دارد. این ماده ساختمانی با توجه به وزن و ضخامت، در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار گرفته است، که هر یک از شاخه‌های آن با وزن به واحد کیلوگرم اندازه‌گیری شده و ضخامتی که به سانتی‌متر اندازه‌گیری می‌شود، مشخصات خود را اعلام می‌کند. در این مقاله، به بررسی سوالی که معمولاً در ذهن افراد پیش می‌آید، یعنی چه مقدار طول هر شاخه تیرآهن است، خواهیم پرداخت. برای این منظور، قصد داریم تا انتهای این مقاله همراه شما باشیم تا جزئیات بیشتری از این ماده ساختمانی را مطالعه کرده و به سوالات شما پاسخ دهیم.

نقش بی‌اثر تیرآهن در ساختمان‌سازی

پیش از آنکه به سوال مرتبط با طول هر شاخه تیرآهن پرداخته شود، مناسب است به نقش حیاتی و بی‌بدیل تیرآهن در صنعت ساختمانی با جزئیات بیشتری اشاره کنیم. تیرآهن، به عنوان یک جزء ضروری و اساسی در متشکلات پیچیده سازه‌های ساختمانی، به عنوان یکی از عناصر حیاتی و برجسته تلقی می‌شود. در حقیقت، این محصول فولادی نه تنها به‌عنوان یک عضو غیرقابل‌تغییر در دیوارهای ساختمان تشخیص داده نمی‌شود، بلکه باعث افزایش قدرت استحکام و تقویت دیوار در مقابل نیروهای خمشی می‌گردد. این عملکرد اساسی تیرآهن که به صورت تیر و ستون در سازه‌ها به کار می‌رود، یک پایه محکم و مقاوم را در برابر فشارها و نیروهای خمشی فراهم می‌کند.

علاوه بر این موارد، تیرآهن نقش فرازی و بسیار مهمی در مقابله با نیروهای برشی نیز ایفا می‌کند، که ممکن است ناشی از حوادث طبیعی چون زلزله باشند. این توانایی یک نوع امنیت فراهم می‌کند که به تیرآهن اجازه می‌دهد در شرایط فوری و بحرانی، ساختمان را در مقابل تحمل نیروهای برشی و تراکم‌های ناگهانی حفظ کرده و از احتمال خسارت به سازه جلوگیری نماید. این ابزار حیاتی به‌عنوان یک پروفیل اساسی و تأثیرگذار در عرصه ساختمان‌سازی معرفی شده و نه‌تنها به تقویت و استحکام بخشیدن به سازه‌ها کمک می‌کند، بلکه در مواجهه با شرایط ناگهانی و بحرانی نیز نقش مؤثری ایفا می‌نماید. این تعاملات جلوگیری و ایمن‌سازی فراوانی را به سازه‌ها ارائه می‌دهد و موجب بهبود کیفیت و ایمنی سازه‌های ساختمانی می‌شود.

محاسبه طول هر شاخه تیرآهن به ازای هر متر

پس از مراحل نورد گرم در فرایند تولید تیرآهن، هر شاخه از این ماده با طول ۱۲ متر به وجود می‌آید و در ادامه به ابعاد متفاوتی برش داده می‌شود. این ابعاد متنوع به گونه‌ای به‌طور دقیق و با دقت طراحی شده‌اند که هر شاخه تیرآهن با طول مشخصی به عنوان یک واحد استاندارد در دسترس باشد. به‌طور کلی، می‌توان ادعا کرد که هر تیرآهن دارای طول استاندارد ۱۲ متری می‌باشد که در صنعت ساختمان‌سازی به‌عنوان یک ابزار اساسی و حیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، تیرآهن‌ها با اندازه‌های متنوع از ۸ سانتی‌متر با وزن ۷۲ کیلوگرم تا ۶۰ سانتی‌متر با وزن ۱۴۶۴ کیلوگرم تولید می‌شوند. این تنوع در ابعاد و وزن‌ها، امکان انجام تعداد زیادی از کاربردهای مختلف در صنعت ساختمان‌سازی را فراهم می‌کند. این تنوع ابعادی به تیرآهن این امکان را می‌دهد که با توجه به نیازهای متنوع پروژه‌ها، به‌طور انعطاف‌پذیر و موثر مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه تاثیرگذاری بیشتری در تقویت و ساختاردهی سازه‌ها داشته باشد. این تنوع ابعاد و وزن تیرآهن‌ها، امکان اجرای پروژه‌های متنوع و پیچیده در زمینه ساختمان‌سازی را به‌صورت بهینه فراهم می‌کند.

پیشنهاد سایت : چگونه فلزات آهنی از فلزات غیرآهنی متفاوتند؟

تعیین وزن تیرآهن

وزن تیرآهن‌ها، با بهره‌گیری از یک جدول استاندارد شناخته شده به نام “جدول وزن تیرآهن”، با دقت و صحت مشخص می‌شود. این جدول، به عنوان یک ابزار بسیار مهم و کاربردی در صنعت ساختمان، جزئیات و ویژگی‌های متنوع تیرآهن‌ها را به همراه وزن آن‌ها، را در اختیار متخصصان و کاربران قرار می‌دهد. فرآیند محاسبه وزن تیرآهن نیز بر اساس نوع خاصی از تیرآهن انجام می‌شود و این اطلاعات مفید به تصمیم‌گیری صحیح و بهینه در فرآیند ساختمان‌سازی کمک می‌کند.

در یک دسته‌بندی کلی، تیرآهن‌ها به سه گروه IPE، IPB و INP تقسیم می‌شوند، هرکدام با ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود. این گروه‌بندی‌ها با طول استاندارد ۱۲ متر در نظام استاندارد موجود عرضه می‌شوند و قیمت‌گذاری این محصولات بر اساس نوع تیرآهن تعیین می‌گردد. به‌این‌ترتیب، استفاده از جدول وزن تیرآهن و دسته‌بندی‌های مختلف، امکان مقایسه و انتخاب بهترین نوع تیرآهن برای نیازهای خاص هر پروژه را به مهندسان و متخصصان می‌دهد. این روش سیستماتیک به عنوان یک ابزار حیاتی در فرآیند طراحی و اجرای سازه‌ها، اطمینان از استفاده بهینه و موثر از تیرآهن را تضمین می‌کند و نقش مؤثری در بهبود کیفیت و ایمنی سازه‌ها ایفا می‌نماید.

در جدول زیر می‌توانید وزن تیرآهن در ابعاد مختلف را مشاهده نمایید:

ردیفسایز تیرآهن (CM)چگالی تیرآهنوزن هر شاخه تیرآهن 12 متری (KG)
1تیرآهن 87.8672
2تیرآهن 107.8698
3تیرآهن 127.86125
4تیرآهن 147.86155
5تیرآهن 167.86190
6تیرآهن 187.86226
7تیرآهن 207.86269
8تیرآهن 227.86315
9تیرآهن 277.86 434
10تیرآهن 307.86507
11تیرآهن 337.86590
12تیرآهن 367.86686
13تیرآهن 407.86796
14تیرآهن 457.86932
15تیرآهن 507.861089
16تیرآهن 557.861272
14تیرآهن 607.861464

تیرآهن به عنوان یکی از اجزای بسیار مهم و گسترده در حوزه صنعت ساختمان‌سازی، از اهمیت بسزایی برخوردار است و در بخش‌های مختلف سازه‌ها به عنوان تیر یا ستون به کار می‌رود. این محصول فولادی بر اساس ابعاد طولی بال‌ها به دسته‌بندی می‌شود و با طول استاندارد ۱۲ متر، به صورت شاخه‌هایی با استفاده از قیچی مخصوص برش داده می‌شود. این روش تولید امکان انطباق با اندازه‌ها و نیازهای متنوع پروژه‌ها را فراهم می‌کند و برخی از مزایای این فرآیند عبارتند از افزایش انعطاف‌پذیری و کارایی در تولید مقادیر متفاوت تیرآهن.

هر نوع تیرآهن، بر اساس ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود، برای استفاده در بخش خاصی از سازه تولید و توسط مصرف‌کننده بر اساس نیاز، خریداری می‌شود. این تنوع و انعطاف‌پذیری در انتخاب تیرآهن‌ها نشان از تطابق این محصول با نیازهای متنوع و پیچیده صنعت ساختمان‌سازی دارد. اخیراً با افزایش قیمت‌ها در بازار، خریداران با آگاهی بیشتری به خرید این محصول مشغول شده‌اند و اطلاع از این تحولات به آن‌ها کمک می‌کند تا با دید بازتری به این فرآیند حساس پرداخته و تصمیمات بهینه‌تری در خصوص خرید تیرآهن بگیرند.

با امید اینکه این مقاله به شما کمک کرده تا به پاسخ‌های جامع و خوبی در زمینه خرید تیرآهن دست یابید، خوشحال می‌شویم که نظرات، تجارب یا سوالات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. این تبادل اطلاعات می‌تواند به توسیع دایره دانش و آگاهی همگانی در زمینه صنعت ساختمان‌سازی کمک کند و از تجربیات همدیگر بهره‌مند شویم.

پیشنهاد سایت : معرفی تفاوت‌ها بین قوطی و پروفیل و نقش آنها در سازه

محصولات مرتبط به این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟